Wilhelm Kåge, skål, 2 vaser, Gustavsberg studio
Klubbat för:
6000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
WILHELM KÅGE, vaser 2 st., skål, Gustavsberg studio 1949, 1955 och 1957, Farsta, delvis med ristad dekor av ränder, turkos och blå glasyr, två stämpelmärkta GUSTAVSBERG STUDIO FARSTA och signerade Kåge Z och Ä, en stämpelmärkt GUSTAVSBERG STUDIO och signerad Kåge S, höjd 8-9,5, skålens diameter 15,5 cm, svag krackelyr
283
2019-11-25