Arkiv

Moderna & Nutida - Page 23

Gunnar Nylund, skulptur, Rörstrand 1940-tal

Rölakanmatta, 1900-talets mitt

Rolf Wertheimer, Invigningen av Hötorgscity 1959

Böhlmarks, takarmatur, 1 par, Stockholm

Wiwen Nilsson, collier silver

Wiwen Nilsson, collier silver

Erling Viksjø, soffbord, Conglo Design

Henri Cartier-Bresson, Charles de Gaulle, Befriels

Soffbord,

Soffbord,

Carl Dangel, rölakanmatta

Carl Dangel, rölakanmatta

Edward Hald, vas, Orrefors 1944, Graal

Olle Bonniér, Gilgamesh

Olle Bonniér, Gilgamesh

Nordiska Kompaniet, golvspegel, 1930-tal