Arkiv

Moderna & Nutida - Page 24

Vilhelm Bjerke-Petersen, Komposition 1952

Bruno Mathsson, fåtölj, Firma Karl Mathsson

DUX, dagbädd, Sverige 1940-tal

Hans Bergström, golvlampa, Ateljé Lyktan

Gunnar Nylund, skulptur, Rörstrand, stengods

Ewald Dahlskog, kanna, Bo fajans

Kenneth Gustavsson, Utan titel

Nordiska Kompaniet NK, 1 par piedestaler, 1920

Rörstrand, 2 vaser, 1900-talets början

Berndt Friberg, vas, Gustavsberg studio 1966

Claës Giertta, skål silver

Claës Giertta, skål silver

Berndt Friberg, miniatyrer, 3 st., Gustavsberg