Arvid Fougstedt, Utsikt från Söder Mälarstrand

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

15 000-18 000 SEK

ARVID FOUGSTEDT
1888-1949
Utsikt från Söder Mälarstrand med Münchenbryggeriet och dess stallbyggnad, i fonden Riddarholmen i Stockholm
Olja på duk, 68 x 60 cm
Påskrift på baksidan: "Originalmålning av min make Arvid Fougstedt intygar Gerda Fougstedt"

Münchenbryggeriets stallbyggnad invid Skinnarviksberget fanns 1906 och under 1920-talet tillkom påbyggnader. Målningen bör vara utförd under 1910-talet.

313

2020-11-24