Axel Nilsson, Stilleben
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
AXEL NILSSON
1889-1991
Stilleben med kruka och citroner
Signerad Axel Nilsson. Olja på pannå, 25 x 20 cm. Utförd 1925.
PROVENIENS
Fritz H. Erikssons Samling
Svensk-Franska Konstgalleriet, auktion Nr 73, oktober 1960, katalognr 118
Privat svensk samling
UTSTÄLLD
Fritz H. Erikssons Samling, Nutida Svensk Konst, Kungliga Akademien för de Fria Konsterna, april-maj 1943, katalognr 113
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
344
2020-11-24