Axel Nilsson, Stilleben

Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben
Axel Nilsson, Stilleben

Klubbat för:

16000 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

AXEL NILSSON
1889-1991
Stilleben med kruka och citroner
Signerad Axel Nilsson. Olja på pannå, 25 x 20 cm. Utförd 1925.

PROVENIENS
Fritz H. Erikssons Samling
Svensk-Franska Konstgalleriet, auktion Nr 73, oktober 1960, katalognr 118
Privat svensk samling

UTSTÄLLD
Fritz H. Erikssons Samling, Nutida Svensk Konst, Kungliga Akademien för de Fria Konsterna, april-maj 1943, katalognr 113

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

344

2020-11-24