Berta Hansson, Kryp

Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp
Berta Hansson, Kryp

Klubbat för:

4700 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

BERTA HANSSON
1910-1994
Kryp
Monogramsignerad BH. Mörkpatinerad brons, höjd 7 cm, längd 13 cm.
Skapad under 1970-talet.
Gjuten i en upplaga av 5 exemplar i den polske konstnären Jakub Lewinski's ateljé i Szczecin/Stettin, Polen, på 1980-talet.

PROVENIENS
Galleri Mariann Ahnlund

LITTERATUR
Gunilla Carlstedt och Christian Åkerlund: Berta Hansson, Almlöfs förlag, 2010, sidan 109

397

2020-11-24