Berta Hansson, Sittande flicka

Klubbat för:

6000 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

BERTA HANSSON
1910-1994
Sittande flicka
Monogramsignerad BH. Mörkpatinerad brons, höjd 11,5 cm.
Skapad under 1970-talet.
Gjuten i en upplaga av 5 exemplar i den polske konstnären Jakub Lewinski's ateljé i Szczecin/Stettin, Polen, på 1980-talet.

Marmorsockel medföljer

PROVENIENS
Galleri Mariann Ahnlund

LITTERATUR
Gunilla Carlstedt och Christian Åkerlund: Berta Hansson, Almlöfs förlag, 2010, sidan 109

393

2020-11-24