Berta Hansson, Stående flicka

Berta Hansson, Stående flicka
Berta Hansson, Stående flicka
Berta Hansson, Stående flicka
Berta Hansson, Stående flicka
Berta Hansson, Stående flicka
Berta Hansson, Stående flicka
Berta Hansson, Stående flicka
Berta Hansson, Stående flicka

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

BERTA HANSSON
1910-1994
Stående flicka
Monogramsignerad BH. Mörkpatinerad brons med stensockel, totalhöjd 17 cm.
Skapad under 1970-talet.
Gjuten i en upplaga av 5 exemplar i den polske konstnären Jakub Lewinski's ateljé i Szczecin/Stettin, Polen, på 1980-talet.

PROVENIENS
Galleri Mariann Ahnlund

416

2020-11-24