Berta Hansson, Stående flicka
Klubbat för:
5000 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
BERTA HANSSON
1910-1994
Stående flicka
Monogramsignerad BH. Mörkpatinerad brons med stensockel, totalhöjd 17 cm.
Skapad under 1970-talet.
Gjuten i en upplaga av 5 exemplar i den polske konstnären Jakub Lewinski's ateljé i Szczecin/Stettin, Polen, på 1980-talet.
PROVENIENS
Galleri Mariann Ahnlund
416
2020-11-24