Bertram Schmiterlöw, I lilla ateljén

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

10 000-12 000 SEK

BERTRAM SCHMITERLÖW
1920-2002
I lilla ateljén
Signerad Schmiterlöw. Olja på duk, 100 x 71 cm.

PROVENIENS
Konstnärens egen samling

UTSTÄLLD
Bertram Schmiterlöw, Prins Eugens Waldemarsudde, Stockholm 9 december 2000 - 30 januari 2001

LITTERATUR
Bertram Schmiterlöw: Från mina två världar, Carlsson, Stockholm 1998, avbildad helsida sid 78

389

2020-11-24