Bruno Mathsson, vilstol med fotpall, Dux
Klubbat för:
7500 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
BRUNO MATHSSON, vilfåtölj med fotpall, Dux, 1970-tal, rotting, blommig klädsel från Ljungdahls, tyget märkt DUX, höjd 88, sitthöjd 40, längd med fotpalla ca 180 cm, visst slitage
HISTORIK
Denna modell av vilstol i rotting är mycket ovanlig och kom bara att produceras i en liten upplaga.
147
2020-11-24