Carl Frisendahl, Diana

Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana
Carl Frisendahl, Diana

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-20 000 SEK

CARL FRISENDAHL
1886-1948
Diana
Signerad Carl Frisendahl samt betitlad Diana. Patinerad brons, höjd 49 cm.

LITTERATUR
Gunnar Jungmarker, Carl Frisendahl 1886/1948, 1964, sidan 204, sidan 30, Skulpturkatalog under Genre och Mytologi, nr. 81

MANUSKRIPT
Lista över skulptören Carl Frisendahls arbeten, dikterad av honom själv, Stockholm, januari 1942 för Gunnar Cederschiöld [1887-1949] (Nationalmusei arkiv), publicerad i Jungmarker, op. cit., Bilaga II, nr. 36 "1 gips, Lund"

Enligt Gunnar Jungmarker, op. cit., tillkommen på 1920-talet. Jungmarker listar endast ett exemplar i gips i Skissernas Museum, Lund. Enligt Jungmarker utgjorde gipsen troligtvis ett tävlingsbidrag med avsikt att gjutas i monumentalformat. Upptäckten av föreliggande exemplar i brons, motsäger delvis denna teori. En teckning med studier av bågskyttar är troligtvis relaterad till denna modell (Jungmarker, op. cit., avbildad s. 203) (se fig).

I romersk mytologi är Diana jaktens gudinna. Hon kom att helt jämställas med grekernas gudinna Artemis. Diana var även modern till allt levande, människor och djur. Hon ses här avbildad i sin klassiska pose som jägare med båge och en jakthund som följeslagare.

En stor del av Frisendahls skisser, formprov och små skulpturer men även målningar och stora delar av hans ateljé från Paris finns bevarad i Sundsvalls museum.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

391

2020-11-24