Dick Beer, Damporträtt

Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt
Dick Beer, Damporträtt

Klubbat för:

20000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

DICK BEER
1893-1938
Damporträtt
Stämpelsignerad Dick Beer. Olja på duk, 160 x 96 cm.
Utförd i Paris 1919. Intygad på baksidan.

PROVENIENS
Konstnärens familj

UTSTÄLLD
Dick Beer, utställning 198, Borås Konsthall 1952, katalognr 5
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells Konsthandel, Stockholm 2008

LITTERATUR
Åmells Konsthandel: Dick Beer - utställningskatalog 2008, avbildad

314

2020-11-24