Dick Beer, Damporträtt
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
DICK BEER
1893-1938
Damporträtt
Stämpelsignerad Dick Beer. Olja på duk, 160 x 96 cm.
Utförd i Paris 1919. Intygad på baksidan.
PROVENIENS
Konstnärens familj
UTSTÄLLD
Dick Beer, utställning 198, Borås Konsthall 1952, katalognr 5
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells Konsthandel, Stockholm 2008
LITTERATUR
Åmells Konsthandel: Dick Beer - utställningskatalog 2008, avbildad
314
2020-11-24