Edvin Öhrström, "Edvin", vas, Orrefors 1944
Klubbat för:
14000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1944, Edvin, dekor av stiliserad figur, blommor och hand i blåturkose och violett, signerad Orrefors Sweden 1944 Edvin nr 15 Edvin Öhrström, höjd 15,5 cm, mindre invändig spricka, smärre fotnagg
HISTORIK
I Orrefors liggare över Edvin-glas finns följande notering: "Vas, ornament i rödbrunt och blått, höjd 150, vidd 80 mm, pris 50 kr, såld till Svenskt Glas, Stockholm".
260
2020-11-24