Edvin Öhrström, vas, Orrefors 1945, Edvin
Klubbat för:
26000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
EDVIN ÖHRSTRÖM, vas, Orrefors 1945, Edvin, dekor av röda grenar och prickar mot metallicgrön fond, signerad Orrefors Sweden 1945 Edvin nr 75, höjd 8 cm
HISTORIK
I Orrefors liggare över Edvin-glas finns följande notering: "Vas, trädmotiv, i grönt och rött, ganska bra, höjd 85, diameter 85 mm, pris 30 kr, såld till Brising och Fagerström 23/3 1945".
PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Moderna, 6-7 december 1989, katalognummer 7521
261
2020-11-24