Eric Grate, Afrodite - torso
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
ERIC GRATE
1896-1983
Afrodite - torso
Signerad Eric Grate och numrerad 1/6. Guldpatinerad brons, höjd 18 cm.
Utförd 1965. Gjutarmärkt H Bergman Cire perdue.
Variant av skulptur som ingick i dekoren till teateruppsättningen av Euripides´ Hippolytos på Dramatens stora scen 1965 i regi av Alf Sjöberg.
PROVENIENS
Galleri Burén, Stockholm
därefter i samma familjs ägo fram till idag
UTSTÄLLD
Eric Grate-utställning på Konstakademien, Galleri Burén, Stockholm 1965
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
319
2020-11-24