Ewald Dahlskog, Röttle kvarn vid Gränna

Klubbat för:

7000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

EWALD DAHLSKOG
1894-1950
Röttle kvarn vid Gränna
Signerad och daterad Ewald Dahlskog. 18. Akvarell på papper, 55 x45 cm.

Jämför målningar av Isaac Grünewald och Leander Engström från 1913

PROVENIENS
Stockholms Auktionsverk, Moderna, december 1989, katalognr 7237
Svensk privat samling

UTSTÄLLD
The Art Institute of Chicago, 4th International Exhibition of Water Color Paintings, 1924 (med titeln "The Watermill")

I Röttle by söder om Gränna ligger Rasmus kvarn med anor från 1600-talet. Kvarnen är fortfarande i drift och ligger vid Röttleån. Platsen är en genuin kulturhistorisk miljö med trähusbebyggelse från 1700- och 1800-talen och en rad industrilämningar längs Röttleåns ravin i dramatisk men skön natur.

Greve Per Brahe den yngre blev ägare av Röttle by 1641. Han satsade på utbyggnad av vattenkraften och en industriby anlades med en rad verkstäder längs ån, bland annat vapensmedja. Här förlades vantmakarestamp, krutstamp, hammarsmedja, polerkvarn och borrbruk. Ett pappersbruk anlades, vilket var i drift 1646-1879.

Rasmus kvarn, vars byggnad från 1650-talet var ett borrbruk med tillverkning av musköter, men som omkring år 1700 byggdes om till mjölkvarn. Kvarnen restaurerades 1977 och körs med vattenhjulskraft. Bebyggelsen består av rödfärgade ålderdomliga, timrade enkelstugor och parstugor i en eller två våningar från 1700- och 1800-talen.

311

2020-11-24