Gert Marcus, Färgen följer formen

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

GERT MARCUS
1914-2008
Färgen följer formen
Signerad och daterad GM 2000. Bemålad plåt, 145 x 26,5 cm.

PROVENIENS
Konstnärens familj
Stockholms Auktionsverk, Moderna, hösten 2013, katalognr 1060
därefter i privat samling, Bryssel

UTSTÄLLD
Gert Marcus, Konstakademien, Stockholm 2013

Från början var Gert Marcus målare, men han har framför allt blivit känd för sina kompromisslösa skulpturer i rena enkla former. Valet av material har alltid varit viktigt för honom och till sina verk använde han sig av bland annat bemålad plåt, metall, granit, glas, perpex, skiffer, cement och den rena vita carrara-marmorn. Genom sitt konstnärskap har Gert Marcus strikt hållit fast vid konstruktivismen och hängivit sig åt att utforska linjer samt de rikt varierande formerna som han använde sig av. Utgångspunkten är oftast stereometriska former som klotet, kuben, cylindern och konen. Han strävade även alltid efter färgens renhet, det vill säga den nyans som ligger närmast spektralfärgen.

GertMarcus föddes 1914 i Gross Borstel, en förort till Hamburg, som son till den tyske advokaten Paul Marcus och hans svenska hustru Hilda Maria Dahl. På grund av den dystra och oroliga stämningen i Tyskland och de annalkande antisemitiska strömningarna i landet lämnade Gert Marcus Hamburg på hösten 1933 och flyttade till Sverige. I Stockholm ägnade han sin första tid åt att måla, teckna och studera svensk historia. Paul Cézanne blev hans läromästare i unga år och han lärde sig av honom bilduppbyggnad med dess mångtydiga perspektiv och förmågan att skapa volym med färger. I slutet av 1930-talet reste han till Aix-en-Provence för att besöka mästarens hemtrakter och uppleva Provences ljus och färger. Efter en kort studietid i Otte Skölds målarskola 1934 och Ateneum i Helsingfors 1936 valde Gert Marcus en autodidaktisk väg.

För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se

409

2020-11-24