Gösta von Hennings, Hästkapplöpning
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
GÖSTA VON HENNIGS
1866-1941
Steeplechase
Signerad och daterad G.v.H. 1935. Akvarell på papper, 38 x 56 cm.
PROVENIENS
Fritzes Kungl. Hovbokhandel, Stockholm
Inköpt från ovanstående 1949 av Fr. G. E. Pettersson (enligt kvitto på baksidan)
Jämför med målningen Kapplöpning, utförd 1906, i samlingarna på Thielska Galleriet, Stockholm
I början av förra seklet ägnade sig Gösta von Hennigs åt motiv från det mondäna livet i den då framväxande storstaden Stockholm och dess nöjesvärld. Det var det Stockholm som roade sig på Berns, i Sveasalen och i de andra av stadens nöjeslokaler som möter oss i konstnärens bilder, motiv med en utpräglad tidsstämning. Men redan vid sekelskiftet 1900 hade von Hennigs målat från huvudstadens gator, ganska romantiska motiv företrädesvis i blått skymningsljus, varvid tankarna kanske går till Eugène Jansson. I motsats till dennes av melankoli och ödslighetskänsla präglade gator, är von Hennigs bilder av staden fulla med rörelse, av åkdon och ekipage, av hästar, kuskar och spårvagnar med människor.
Detta utmynnar efter några år i impressionistiska bilder från kaféterrasserna, maskeradernas festvimmel, varietéernas eldsljus och, som i Steeplechase, från kapplöpningsbanans spänning, med folkliv, glädje och tragedi.
"Det är en målnings första plikt att vara en fröjd för ögat", hävdade en gång Eugène Delacroix, och detta anammades av bland andra Isaac Grünewald. Denne knöt samman tidens bilduppfattning med den tekniska utvecklingen, det nya ljuset och den nya rytmen blev det centrala i stadsbilden. Så ock hos Gösta von Hennigs, hos honom finner man även influenser från Toulouse-Lautrec och Edvard Munch, hans målningar innebar en brytning med 1890-talets emotionella måleri. Bakom det nya innehållet i måleriet och det nya och friare förhållandet till motivet, står Gösta von Hennigs med sin rika skönhetskänsla, sitt sinne för färg och rörelse och sin livsbejakande inställning till sin konst, allt detta som vi finner i Steeplechase.
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
322
2020-11-24