Joan Miró, Crapaud Lyre
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOAN MIRO
Spanien 1893-1983
Crapaud Lyre
Torrnål och akvatint, 1965. Signerad och numrerad i blyerts Miró 9/75. Editerad av Maeght, Paris. Tryckt på BFK Rives papper. I. 48 x 58 cm S. 63,5 x 90 cm.
Drypoint and aquatint, 1965, signed and numbered.
PROVENIENS
Galerie Maeght, Paris
Nutida Konst, Stockholm
Galleri Aspis, Helsingfors
LITTERATUR
Dupin 389
515
2020-11-24