Lars Larsson, HI-gruppen, serveringsvagn 1974
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
10 000-15 000 SEK
LARS LARSSON, serveringsvagn, HI-gruppen 1974, valnöt, fem lådor, på hjul, brännmärkt LARS LARSSON 1974, höjd 80, 125 x 46 cm, längd med utfälld klaff 164 cm, bruksslitage, smärre repor och fläckar
HISTORIK
HI-gruppen grundades år 1957 av Stig Lönngren och bestod av 12 medlemmar, förutom Lönngren, Hans Kempe, Lars Ljunglöf, Hans Johansson, Thea Leonard, Stig Åke Nordell, snickarmästare Anders Berglund, Lars Larsson, Erik Lindgren och David Sjölinder, metallarbeten Holger Johansson och mästertapetsör Gösta Engström.
146
2020-11-24