Märta Måås-Fjetterström, matta, rölakan
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
45 000-50 000 SEK
MÄRTA MÅÅS-FJETTERSTRÖM, matta, "Vita rutmattan", dekor av rutor och vågor i blått, rödbrunt, grönt och beige, signerad AB MMF, 295 x 222 cm, fransar saknas, smärre slitage
HISTORIK
Mönstret komponerades 1933.
171
2020-11-24