Preben Hornung, Ludvigsminde
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
50 000-60 000 SEK
PREBEN HORNUNG
Danmark 1919-1989
Ludvigsminde
Monogramsignerad PH samt signerad, betitlad och daterad på baksidan 1986. Olja på duk, 79 x 112 cm.
Preben Hornung fick sin utbildning i Köpenhamn bland annat på Konsthantverkarskolan 1936 - 1938 och på Kunstakademiets malerskole 1941- 1946. Hans tidigaste målningar från 1930-talet karakteriserades av abstrakt kolorism och under sin karriär intog han en central roll i den abstrakta konstens utveckling i Danmark.
Hornung har skildrat teknikens värld - detaljer av fabriker, järnkonstruktioner m. m. - i till synes nonfigurativa målningar. Han hade också framgång som porträttmålare.
PROVENIENS
Bruun Rasmussen Kunstauktioner, Modern Art, Köpenhamn 2014, katalognr 871
därefter i privat samling, Bryssel
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
518
2020-11-24