Ragnar Sandberg, Trumpet voluntary

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

RAGNAR SANDBERG
1902-1972
Trumpet Voluntary
Signerad och daterad RS 1947-50. Olja på pannå, 45,5 x 54,5 cm.

PROVENIENS:
Svensk-Franska Konstgalleriet, Stockholm
Birgit Broms

UTSTÄLLD
XXVIe Exposition Biennale Internazionale d´Arte di Venezia, Venedig 1952
Nordiska Konstförbundet, Svenska sektionen
Ragnar Sandberg, Liljevalchs Konsthall, Stockholm 2002, avbildad i utställningskatalogen
Ragnar Sandberg, Göteborgs Konstmuseum 2003, avbildad i utställningskatalogen
Ragnar Sandberg, Norrköpings Konstmuseum 2003, avbildad i utställningskatalogen

LITTERATUR
Ulf Linde: Ragnar Sandberg, SAK 1979, avbildad i färg sidan 66

347

2020-11-24