Simon Gate, graalskål, Orrefors 1919
Klubbat för:
80000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
SIMON GATE, skål, Orrefors 1919, Graal, dekor av vindruvsklasar och blad i blått mot orange fond, runt mynning och fot påklipp i stomatolblått, signerad Sgraal Orrefors KB HW N 761 (blåst av Knut Bergqvist och etsad av Heinrich Wollman), höjd 15, diameter 14 cm
PROVENIENS
Birgitta Crafoord collection, Stockholms Auktionsverk 2010-09-05 auktionsnummer 24.
255
2020-11-24