Uno Åhrén, vägglampa, Svenskt Tenn
Klubbat för:
8000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
UNO ÅHRÉN, vägglampa, Svenskt Tenn, modell 468, formgiven 1929, 1930-tal, stomme av tenn, rund skiva av opakt vitt glas, höjd 32, diameter 27 cm, smärre slitage
Modellen finns avbildad i Firma Svenskt Tenns produktkatalog 1930.
10
2020-11-24