Vicke Lindstrand, "De fyra vindarna", Orrefors
Klubbat för:
100000 SEK
Utropspris
100 000-150 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, "De fyra vindarna", vas, Orrefors 1939, optikblåst, graverad och slipad dekor av nakna mans- och kvinnofigurer, fiskar, fåglar, stjärnor, blommor och vindar samt "VÄSTAN, ÖSTAN, SUNNAN, NORDAN", signerad Orrefors . Lindstrand 1273. A5. och gravörsignatur, höjd 26, diameter 24 cm, smärre repor
HISTORIK:
Modellen formgavs av Vicke Lindstrand för Orrefors 1933 och tillverkades i ett fåtal exemplar.
257
2020-11-24