Vicke Lindstrand, skålfat, Kosta 1969
Klubbat för:
23000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
VICKE LINDSTRAND, skålfat, Kosta 1969, oregelbunden turkoseblå glasmassa, slipad och blankpolerad dekor av naken figur, signerad KOSTA UNIKA 1949 V LINDSTRAND, höjd 16, längd 40 cm.
PROVENIENS
Bukowskis Moderna, 28-30 november 1989, katalognummer 705. Där angiven som inköpt av dåvarande ägare på utställningen "Glasklart" på NK i Stockholm i mars 1969.
HISTORIK
Skålen ingår i den serie av konstglas som Vicke Lindstrand visade på NK i Stockholm 1969. Utställningen, som döptes till "Glasklart", kom att bli Lindstrands sista stora utställning.
266
2020-11-24