Waldemar Lorentzon, Molnkvinnan
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
WALDEMAR LORENTZON
1899-1984
Molnkvinnan
Signerad Lorentz. Olja på pannå i masonit, 20 x 54 cm.
Intygad på baksidan av konstnärens dotter: "Målad av min fader Waldemar Lorentzon. Yvonne Fries".
PROVENIENS
Ingrid och Waldemar Lorentzon
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
333
2020-11-24