Åke Göransson, Lupiner
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ÅKE GÖRANSSON
1902-1942
Lupiner
Stämpelsignerad Åke G. Olja på duk fäst på pannå, 47 x 32,5 cm.
Utförd 1926/29
PROVENIENS
Åmells Konsthandel, Stockholm
LITTERATUR
Björn Axlund: Färgformen - Åke Göranssons liv och konst, Stockholm 2002, upptagen som nr 87 i Catalogue Raisonné sidan 183
Vackert anslag till stilleben. Vas med blå och rödblå blommor, möjligen lupiner. Bukettens form skissartat uppdragen med tunna blå streck. Blomformerna, antydda med breda sicksackdrag, hänger i luften över vasen, som är hållen i ljust blågröna och blågrå toner. På bordet i förgrunden diagonalt dragna stråk av grönt, grönbrunt, rödblått och brunrosa.
Björn Axlund 2002
330
2021-05-25