Carl Axel Acking, "Acking", fåtölj, NK
Klubbat för:
18000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
CARL AXEL ACKING, "Acking", fåtölj, Nordiska Kompaniet, 1960-tal, stomme av ek, klädd i brunt läder, höjd 77, sitthöjd 34 cm, lädret med slitage och har delvis lossnat i sömmen
HISTORIK
Fåtöljen ritades ursprungligen för Hantverkslotteriet i Stockholm och togs fram i en liten serie för hantverksmässig produktion. Modellen visades på Triennalen i Milano 1957 och kallades då för "Trienna". Kom från och med 1960 att ingå i NK:s Triva-serie under namnet "Acking". Tillverkningen blev inte särskilt stor.
83
2021-05-25