Carl Axel Acking, soffa, Bodafors, 1940-tal

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

CARL AXEL ACKING, soffa, Svenska Möbelfabrikerna Bodafors, Sverige 1940-tal, valnöt med dekor av träpluggar, sits och rygg klädd i ljust ylletyg, ryggen med knappar, märkt undertill i blyerts 5985 samt 3773, höjd 80, sitthöjd 44, längd 137 cm, omklädd, smärre slitage

LITTERATUR
Jämför Form: Svenska Slöjdföreningens tidskrift, Svenska Slöjdföreningen, Stockholm, 1947, s. 44.

54

2021-05-25