Dick Beer, Dr Mens
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
18 000-20 000 SEK
DICK BEER
1893-1938
Dr Mens I
Stämpelsignerad Dick Beer. Olja på duk upplagd på pannå, 58 x 48 cm.
Utförd 1918-19. Intygad på baksidan.
UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Konsthallen Göteborg 1944
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells Konsthandel, Stockholm och London 2008
Dick Beer - impressionist & kubist, Millesgården Lidingö 2012 - avbildad på utställningsaffischen
357
2021-05-25