Dick Beer, Landskap med åsna och ryttare
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
DICK BEER
1893-1938
Fransk by, Guingamp (Bretagne)
Stämpelsignerad Dick Beer. Olja på duk, 89 x 114 cm.
Utförd 1918-19. Intygad på baksidan.
UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Malmö Museum 1950, katalognr 24
Borås Konsthall 1952, katalognr 39
Dick Beer - minnesutställning, Konstakademien, Stockholm 1973, katalognr 61
335
2021-05-25