Dick Beer, Paysage de Norvége

Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége
Dick Beer, Paysage de Norvége

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

DICK BEER
1893-1938
Paysage de Norvège
Signerad och daterad Dick Beer 1922. Olja på duk, 98 x 129 cm.
Utförd 1922.

UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Konsthallen Göteborg 1944
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells, Stockholm och London 2008

LITTERATUR
Joakim Geiger & Niclas Östlind: Dick Beer - en internationell kubist, Åmells 2008.

361

2021-05-25