Dick Beer, Paysage de Norvége
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
DICK BEER
1893-1938
Paysage de Norvège
Signerad och daterad Dick Beer 1922. Olja på duk, 98 x 129 cm.
Utförd 1922.
UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Konsthallen Göteborg 1944
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells, Stockholm och London 2008
LITTERATUR
Joakim Geiger & Niclas Östlind: Dick Beer - en internationell kubist, Åmells 2008.
361
2021-05-25