Dick Beer, Vas med blommor
Klubbat för:
12000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
DICK BEER
1893-1938
Blommor i vas 1919
Signerad Dick Beer. Olja på duk, 56 x 33 cm.
Utförd 1919. Intygad på baksidan.
UTSTÄLLD
Dick Beer - minnesutställning, Konsthallen Göteborg 1944
Dick Beer - en internationell kubist, Åmells, Stockholm och London 2008
Dick Beer - impressionist & kubist, Millesgården Lidingö 2012 - avbildad sid 28
LITTERATUR
Joakim Geiger & Niclas Östlind: Dick Beer - en internationell kubist, Åmells 2008, avbildad.
Millesgården: Dick Beer - impressionist & kubist, utställningskatalog 2012, avbildad.
337
2021-05-25