Eero Saarinen, "Cranbrook", soffgrupp , 8 delar
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
ELIEL SAARINEN, "Cranbrook", soffgrupp, 8 delar, troligen tillverkad av Adelta, modellen formgiven år 1929-30 för Saarinens hem i Cranbrook, USA, soffans ursprungsmodell modifierad av tillverkaren, blanklackerat lövträ fanerat i valnöt, mahogny och lönn, stoppad tygklädsel med mönster komponerat av Saarinen, borden 74 x 74 cm, höjd 71,5 cm, soffornas längd 131 cm, en stol med kantskada på ryggen, något slitage
PROVENIENS:
Astra Collection, Bukowskis, auktion H043
8
2021-05-25
Har du ett liknande föremål att sälja? Gör en kostnadsfri värdering här