Evert Lundquist, Bilfärden
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
EVERT LUNDQUIST
1904-1994
Bilfärden
Osignerad. Olja på duk, 81x65 cm.
Utförd 1937
PROVENIENS
Gåva från konstnären till rektor Karl Vieweg (1898-1976) vid Bjärka-Säby lantbruksskola efter en vistelse år 1937. Därefter i arv inom familjen.
414
2021-05-25