Evert Taube, Pepita dansar i Panama

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

20 000-25 000 SEK

EVERT TAUBE
1890-1976
Pepita dansar i Panama
Signerad och daterad Evert Taube 49. Tusch på brevpapper, 29,5 x 22,5 cm
Betitlad och dedicerad "Till Erik Asklund och Fru"

Den Gyldene Freden i Gamla stan i Stockholm var Evert Taubes stamställe där han hade sitt stambord intill fönstret i gatuplanet.

Evert Taubes teckning av när Pepita dansar visar vilken konstnärlig begåvning han var även i bild. Med stark intensitet och närvaro skildrar han hur Pepita dansar "som i rus", som texten lyder. "Pepita dansar" är en av Taubes mest kända visor. I boken om konstnären Evert Taube berättar Maria Taube (barnbarn) att visan är skriven till den unga flickan Pepita från ursprungsbefolkningen Kunas på San Blas-öarna i Panama.

Pepita inleder ett kärleksförhållande med Fernando Fernandito, en man som odlade kaffe och tobak, men han överger henne och hon blir även övergiven av de sina, eftersom hon förälskat sig i en man som inte var indian. Evert finner henne dansande tamborito i ett glädjehus i Panama. "Han tillägnade henne en visa och tecknade hennes porträtt. Evert såg Pepita och gav henne mänskligt värde."

Taube uttryckte sig även i bild, oftast i akvarell eller som här i teckning. Han bedrev sporadiska studier vid olika konstskolor, men inhämtade även kunskaper från andra konstnärer. Avgörande var också äktenskapet med Astri Bergman där han blev ingift i en släkt som såg konstnärskapet som ett yrke. Taube ställde ut sina bilder regelbundet under årens lopp och hans bilder har även visats efter hans död vid olika utställningar.

Pepita dansar, Tamborito i Panama, skrevs av Evert Taube under en resa till Panama 1948-49 och publicerades första gången i visboken "Pepita dansar" 1950 och spelades in av honom på 78-varvsskiva utgiven i januari 1950 på skivmärket Cupol. En lång rad artister har därefter gjort olika inspelningar och tolkningar av visan.

PROVENIENS
Svensk privatsamling (inköpt 1971 direkt från Erik Asklund av tidigare ägare)

Erik Asklund (1908-1980) var författare, känd som stockholmsskildrare, arbetarförfattare och han tillhörde "De fem unga", en grupp unga författare med modernistisk inriktning. Han var gift med Lis Asklund (1913-2006), journalist, radioprofil, författare och en av pionjärerna inom sexualupplysningen för ungdomar.

LITTERATUR
Maria Taube, Konstnären Evert Taube, Carlssons/Taubesällskapet, 2019.

378

2021-05-25