Gunnar Nylund, skulpturer 3 st., Rörstrand

Klubbat för:

5000 SEK

Utropspris

6 000-8 000 SEK

GUNNAR NYLUND, skulpturer 3 st., Rörstrand 1940-tal, stengods, i form av snäckor, glaserade i brunt och vitt med prickar i blågrått, två signerade R SVERIGE G.N., en stämpelmärkt R SVERIGE NYLUND, den största med sockel av alm, höjd 3-19, längd 13-28 cm, den minsta med obetydlig glasyrnagg

292

2021-05-25