Gunnar Nylund, unik vas och lockurna, Rörstrand

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

5 000-6 000 SEK

GUNNAR NYLUND, vas och lockurna, Rörstrand 1930-40-tal, unika, stengods, vas med två hänklar, harpälsglasyr i bruna nyanser, signerade R NYLUND 240 och R NYLUND 822, höjd 12,5 och 13 cm, locket med mindre bränningsspricka

289

2021-05-25