Isaac Grünewald, Plafondmålning

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

300 000-350 000 SEK

ISAAC GRÜNEWALD
1889-1946
Plafondmålning (8 delar)
Signerad och daterad Grünewald -31. Olja på duk uppklistrad på pannåer, 450 x 310 cm.

LITTERATUR
Isaac Grünewald, J. P. Hodin, Esselte, Stockholm 1949. Jämför med bild 142, 142, 143, 144

356

2021-05-25