John Kandell, skåp, snickare David Sjölinder
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
JOHN KANDELL, "HI-26", skåp, snickare David Sjölinder, Stockholm 1967, tvådelat, mahogny, nederdelen med fyra lådor, överdelen med skåp, höjd 150, 75 x 38 cm, mindre slitage
PROVENIENS
Konsthantverkslotteriet i Stockholm 1967.
HISTORIK
Formgavs 1958-59 och kallades "Mahognyskåpet".
LITTERATUR
Jämför Johan Örn, HI-gruppen och hantverkets återkomst, ArkDes/Carlssons Bokförlag, 2017, katalognummer 26.
Gunilla Lundahl, John Kandell: balanskonstnär : solitär : rävröd, Raster, Stockholm, 1992.
86
2021-05-25