Josef Frank, soffbord, Svenskt Tenn ca 1954
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
JOSEF FRANK, soffbord, modellnummer 552, Svenskt Tenn, inköpt 1954, benställning av valnöt, rund skiva av sten, höjd 56, diameter 127 cm, mindre slitage, skivan med fläckar
HISTORIK:
Modellen formgavs av Josef Frank under 1930-talets andra hälft och kunde beställas i olika storlekar och med olika skivor.
27
2021-05-25