Josef Frank, stolar, 12 st., Svenskt Tenn
Klubbat för:
29000 SEK
Utropspris
30 000-40 000 SEK
JOSEF FRANK, stolar, 12 st., Svenskt Tenn, modellnummer 695, formgivna 1935, dessa exemplar av tidigt utförande, mahogny, klädsel i svart läder, pärlspikning, höjd 85 sitthöjd 46 5 cm, skinnet med skador, slitage
LITTERATUR
Jämför Dan Gordan, "Svenska stolar och deras formgivare 1899-2001", Stockholm 2002, s. 87
26
2021-05-25