Lars Nilsson, Vit målning
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
LARS NILSSON
född 1956
Vit målning
Signerad och daterad Lars Nilsson -84. Tempera på duk fäst på pannå, 4 pannåer vardera 26 x 99 cm, totalt mått 104 x 99 cm.
PROVENIENS
Galleri Sten Eriksson, Norrköping
UTSTÄLLD
Proportion, Rooseum 1997
LITTERATUR
Lars Nittve: Northern poles, Köpenhamn 1986
Lars Nilsson, Magasin 3, 2002, avbildad i färg sidan 28
457
2021-05-25