Leander Engström, Pimpelfiskare
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
125 000-150 000 SEK
LEANDER ENGSTRÖM
1886-1927
Pimpelfiskare vid vattenfall
Signerad med dedikation och daterad. Olja på duk, 67 x 57 cm.
"Till Karin och Tore med tack från vännen Morganan för en härlig tid. 12 juni 1921 Leander Engström ".
PROVENIENS
Doktorinnan Karin Ohlsson, Umeå
Stockholms Auktionsverk, Kvalitetsauktion, Moderna, september 1992, katalognr 4174
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
326
2021-05-25