Maggie Wibom, skål
Klubbat för:
2000 SEK
Utropspris
4 000-5 000 SEK
MAGGIE WIBOM, skål, S:t Eriks Lervarufabrik, Uppsala 1936-37, lergods, dekor av barn, fiskar och stiliserade lotusblommor i relief, glaserad i vitt och blått, stämplad S:t Erik Upsala och signerad M. Wibom 127, även etikettmärkt, höjd 19,5, diameter 32 cm, enstaka nagg, smärre tillverkningsdefekter
307
2021-05-25