Maggie Wibom, skål

Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål
Maggie Wibom, skål

Klubbat för:

2000 SEK

Utropspris

4 000-5 000 SEK

MAGGIE WIBOM, skål, S:t Eriks Lervarufabrik, Uppsala 1936-37, lergods, dekor av barn, fiskar och stiliserade lotusblommor i relief, glaserad i vitt och blått, stämplad S:t Erik Upsala och signerad M. Wibom 127, även etikettmärkt, höjd 19,5, diameter 32 cm, enstaka nagg, smärre tillverkningsdefekter

307

2021-05-25