Marc Chagall, La tombe Rachel
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
45 000-50 000 SEK
MARC CHAGALL
Ryssland/Frankrike 1887-1985
La tombe de Rachel, plåt 24, ur La Bible (1931-39). Handkolorerad etsning och akvatint på Arches papper. Signerad med initialer M Ch, numrerad 51/100 med blyerts. Från deluxe editionen, Charles Sorlier 222. Bladets mått: ca 39x54 cm, yttermått inklusive ram: 54x68 cm
501
2021-05-25