Marc Chagall, La Tribu de Judas
Klubbat för:
46000 SEK
Utropspris
30 000-35 000 SEK
MARC CHAGALL
Ryssland/Frankrike 1887-1985
La Tribu de Judas, från "Douze maquettes de vitraux pour Jérusalem (1964)
Signerad Marc Chagall och numrerad XXI/LXXV. Färglitografi, 74 x 52,2 cm
På baksidan märkt: 'Marc Chagall, Maquette du Vitrail "Juda" pour Jérusalem, reproduit en Lithographie, Ch. Sorlier, graveur - Mourlot, imp.'
PROVENIEN
Olof Hellström och Elisabet Hermodssons konstnärshem, Uppsala
LITTERATUR
Sorlier CS 15
För frågor och konditionsrapport kontakta pierre.olbers@auktionsverket.se
506
2021-05-25