Margit Brundin, skulptur, 2010
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
MARGIT BRUNDIN, skulptur, lergods, i form av två harhuvuden, ristad och glaserad i svart, brunt och vitt, signerad Margit Brundin - 10, höjd 39, längd 27 cm, obetydlig nagg vid basen
HISTORIK
Margit Brundin (född 1981) har mångårig utbildning inom konstnärligt skapande och keramik. Hon har ställt ut på många gallerier i Sverige och USA och finns representerad på Nationalmuseum.
317
2021-05-25